اعتراض هما جدی کار به انتصاب دبیر جشنواره تئاتر عروسکی،انتخاب خبرنگار سایت ایران تئاتر به عنوان خبرنگار برگزیده و ...

 daneshgahi-10-rostami.jpg

مراسم تجلیل جشنواره تئاتر عروسکی دانشجویان از هما جدی کار با اعتراض این استاد نسبت به انتخاب دبیر جشنواره عروسکی، حرفه‌ای و دانشجویی همراه شد.
به گزارش سایت ایران تئاتر، ‌این استاد تئاتر عروسکی در مراسم تقدیر خود با یادی از کامبیز صمیمی مفخم و تمام دانشجویانی که جشنواره سال عروسکی دانشجویی را به دهمین دوره خود رسانده‌اند، در اعتراض به انتخاب دبیرانی خارج از حیطه عروسکی از پذیرفتن هدیه مراسم تقدیر خودداری کرد.
وی گفت: با برگزیدن دبیرانی خارج از حیطه عروسکی ما و خانواده ما پریشان شدند. من که عمری در این حیطه تلاش کرده‌ام نمی‌توانم رضایتم از این لحظه را به لطمه جامعه تئاتری کشورم ترجیح دهم. جایزه من تنها 10 ساله شدن این جشنواره بود.
ساعتی بعد و پس از معرفی "امین عظیمی" بعنوان دبیر یازدهمین جشنواره تئاتر عروسکی هما جدی کار و آزاده پورمختار سالن را ترک کردند.
انتخاب دبیر یازدهمین جشنواره با موجی از اعتراضات دانشجویان عروسکی همراه شد که مجمع کانونهای تئاتر و امین عظیمی با حضور بر صحنه درباره آن توضیح دادند.
این اختتامیه که قرار بود با کارگردانی محمد یعقوبی به طرز باشکوهی برگزار شود بدلیل مشکلات فنی سالن، خرابی سیستم صوتی و تصویری و ازدحام بیش از حد تماشاگران در سالن کاملاً بی‌نظم برگزار شد، به طوری که پیام دکتر خرم‌شاد و دکتر اسلامی که قرار بود به صورت ضبط شده پخش شود بدلیل قطع و وصل شدنهای پی در پی و دست زدن متناوب تماشاگران نیمه کاره ماند.
افشین قاسمی دبیر دهمین جشنواره تئاتر عروسکی دانشجویان با حضور بر صحنه گزارش خود از روند برگزاری جشنواره،‌ تعداد متون رسیده و پذیرفته شده بخش بین‌الملل و مشکلات پشت سر گذاشته شده را ارائه داد و از همکاری هنرمندان، اساتید و مسئولان دانشگاه و وزارت علوم،‌ کارداران فرهنگی سفارت خانه‌های ایران در ایتالیا،‌انگلستان، ‌اندونزی و روسیه تشکر کرد.
دکتر مجید دهقان پور رئیس دانشکده سینما تئاتر نیز با حضور بر صحنه درباره مشکلات وحوادث غیرمنتظره سیستم پخش فیلم توضیح داد و گفت: قرار بود هیچ کس روی سن حاضر نشود. دوستان چندین بار برنامه‌ها را تست کرده بودند اما گاه به نظر می‌رسد اگر دوستان به توصیه مدیران توجه کنند از هر حادثه‌ای جلوگیری می‌شود.
ماه دخت حاجی قاسمی دبیر مجمع کانونهای تئاتر دانشگاههای سراسر کشور نیز که قرار نبود به طور زنده سخنرانی کند گفت: این مجمع بعنوان اتحادیه تئاتر دانشگاهی اعلام می‌کند همواره یار جشنواره تئاتر عروسکی خواهد بود.
در ادامه این مراسم، هدایای سه گروه بخش بین‌الملل شامل گروه‌های انگلستان،‌ ایتالیا و روسیه تقدیم شد و پس از آن از همکاری بهداد آقاجمال و بابک حمیدی تقدیر شد. در ادامه هدیه جشنواره به "زهرا شایان فر" خبرنگار سایت ایران تئاتر بعنوان فعال‌ترین خبرنگار حوزه تئاتر دانشگاهی اعطا شد.
در بخش نمایشنامه‌نویسی چهار متن برتر برای چاپ معرفی شدند:
نمایشنامه‌های "وقتی هلو افتاد"، "فلوت سحرآمیز"، "دخترک و نیلوفر" و "لکنت".
در بخش بروشور نیز از سه کاندید این بخش تقدیر شد.
در بخش خیابانی،‌ آزاده انصاری بعنوان نماینده هیئت داوران بیانیه را قرائت کرد. در این بیانیه تقلید از جریان سهل‌انگارانه تئاتر خیابانی کشور،‌ فقدان جسارت، فقدان عروسک و فضای دانشجویی تذکر داده شد.
در بخشی از این بیانیه آمده آثار شما از کلیشه‌ای‌ترین فرم عروسک‌گردان و تکنیک عروسک پیروی می‌کرد.
استفاده از داستانهای سنتی در نمایش خیابانی ریشه در تجربیات جشنواره‌ای کلیشه‌ای دارد. در این بخش تمام گروههای شرکت‌کننده به پاس حضورشان هدایای جشنواره را دریافت کرده و هیئت داوران از نمایش "ماهی سیاه کوچولو" از سیستان تقدیر ویژه کرد.
در ادامه مراسم بيانيه هيات داوران بخش صحنه ای توسط حسين ضيايي قرائت شد.
هيات داوران در اين بيانيه خطاب به دانشجويان تئاتر عروسكي اعلام كرد: قالب نمايش عروسكي براي بيان مفاهيم پيچيده كه در ساير قالب‌هاي تئاتر قابل بازگويي نيست بسيار رسا و تاثيرگذار است، پس شايسته نيست كه دانشجويان اين چنين در سردرگمي نسبت به آن به سر برند و شايسته است كه نمايش‌هاي شركت كننده سرشار از جسارت، خلاقيت و نوآوري باشد تا زمينه رقابت سالم را فراهم كند و بنياني براي ساختارهاي قدرتمند تئاتر عروسكي باشد.
هيات داوران همچنين خطاب به مسئولان تئاتر عنوان كرد: اساسنامه جشنواره عروسكي نيازمند بازنگري، اصلاح و به روز شدن است و اميدواريم با تحقق اين امر و حمايت‌هاي مالي و معنوي به رشد و شكوفايي اين جشنواره بيشتر از قبل كمك شود. زيرا كه جشنواره دهم علي‌رغم مشكلات موجود يكي از موفق‌ترين جشنواره‌هاي تئاتري بود.
در اين بخش هيات داوران در بخش طراحي نور از «نازلي ايپكچي» براي نمايش «‌گيلگمش »‌و از عباس تقي‌آبادي براي نمايش «‌اسب چوبي»‌ تقدير كرد.
در بخش طراحي صحنه نيز جايزه سوم هيات داوران به دليل استفاده از مواد مناسب و باورپذير به شرمين نوابي براي نمايش «‌دختر كوچك بهار» جايزه دوم براي قاب بندي حساب شده و مناسب و فضاسازي جذاب به امير جديدي براي « افسانه‌ اي‌واي هاي»‌ و جايزه اول براي استفاده مناسب و موفق از فضا و القاي آن به اكبر حسني براي نمايش «‌ركوئيم كبريت‌هاي خيس» اهداء شد.
در بخش فن بيان نيز جايزه دوم به دليل وضوح كلام و القاي مناسب شخصيت عروسكي به بهادر مالكي براي نمايش « لكنت» و جايزه نخست براي صداي مناسب و اداي صحيح واژه‌ها به بيتا بهارلو براي نمايش «‌اسكار و خانم صورتي» اهداء شد و هيات داوران از همكاري صميمانه جليل ايپكچي در نمايش « گيلگمش» تقدير كرد.
در بخش طراحي لباس عروسك نيز از الهام جعفري براي طراحي لباس عروسك‌هاي نمايش «‌ركوئيم كبريت‌هاي خيس»‌تقدير شد.
در بخش طراحي و ساخت عروسك، جايزه سوم هيات داوران براي طراحي مناسب و اجراي دقيق منطبق با اشخاص نمايش به صورت مشترك طليعه طريقي براي نمايش «‌لكنت» و مريم شوقي براي نمايش « هفت كله، هفت كلاه» اهداء شد.
جايزه دوم در اين بخش براي طراحي و ساخت عروسك‌هاي نخي با مفصل‌بندي مناسب به الهام جعفري براي نمايش « ركوئيم كبريت‌هاي خيس» و جايزه نخست براي طراحي حرفه يي و ساخت كم نقص و زيباي عروسك‌ها به وحيد شاكري براي نمايش «‌علي بابا وچهل دزد بغداد» اهداء شد.
در بخش بازي‌دهندگي عروسك جايزه سوم به بيتا بهارلو و ياسر شريف براي نمايش « اسكار و خانم صورتي» جايزه دوم به نسيم ياقوتي براي نمايش « ركوئيم كبريت‌هاي خيس و جايزه نخست به احمد رضا اعلايي و سارا دشتي براي نمايش «‌حمل بر آسايش» اهداء شد.
هيات داوران در بخش موسيقي جايزه دوم را به ماني مرادي‌زاده و تارا فاتحي‌ايران براي نمايش «داستان خيلي خيلي كوتاه يك زندگي خيلي خيلي بلند» و جايزه نخست را براي خلق فضاي مناسب با كليت نمايش مورد نظرو استفاده درست از موسيقي ايراني به عباس تقي آبادي براي نمايش «اسب چوبي» اهداء كرد.
در بخش نمايشنامه‌نويسي نيز جايزه سوم براي انتخاب مضامين سنتي و ملي به محمد لقمانيان براي نمايش « مبارك مبارك است»، جايزه دوم براي انتخاب مضموني انسان دوستانه و بازنويسي داستاني خارجي به ندا ايزدي براي نمايش « اسكار و خانم صورتي» و جايزه نخست براي استفاده از قصه‌هاي فولكلور ايراني به ستاره امينيان براي « افسانه‌اي واي هاي» اهداء شد.
در بخش كارگرداني نيز جايزه سوم هيات داوران براي انتخاب تكنيك مناسب و طراحي ميزانسن درست به ستاره امينيان براي نمايش « افسانه اي واي هاي» جايزه دوم براي نمايشنامه مناسب براي مخاطب بزرگسال با فانتزي و جسرت به طليعه طريقي براي نمايش « لكنت» و جايزه نخست براي به كارگيري تكنيك مشكل اما زيباي ماريونت به الهام جعفري براي نمايش « ركوئيم كبريت‌هاي خيس» اهداء شد.
هيات داوران در بخش نمايش عروسكي ويژه كودك از بابك اميري براي نمايش «شب بخير عاليجناب» تقدير كرد.
همچنين هيات داوران دو نمايش «مبارك مبارك است» به كارگرداني محمد لقمانيان و « اسب چوبي»‌به كارگرداني عباس تقي‌آبادي را به عنوان نمايش‌هاي برگزيده معرفي كردند كه برای اجراي عمومي به وزارت علوم معرفي شدند.
هيات داوران در بخش ماسك برگزيده نداشت و در بخش نمايشگاه عروسك از نسيم ياقوتي تقدير شد.
بيانيه انجمن نمايشگران عروسكي خانه تئاتر نیز توسط بنفشه بديعي قرائت شد و جايزه ويژه انجمن براي جسارت و خلاقيت به نمايش «‌داستان خيلي خيلي كوتاه يك زندگي خيلي خيلي بلند» اهداء شد.


/ 0 نظر / 5 بازدید