پری صابری در نشست خبری نمایش شمس پرنده

گزارش ویژه تئاترپارسی از  نشست خبری نمایش شمس پرنده با حضور پری صابری کارگردان این نمایش و جمعی از خبرنگاران صبح امروز در تالار وحدت برگزار شد.

پری صابری

پری صابری در ابتدای این نشست با اشاره به اجرای مجدد نمایش پس از هشت سال گفت: امسال سال مولانا است و ما به عنوان ایرانی وظیفه داریم که حضور خود را اعلام کنیم.
وی در ادامه افزود: متن نمایش "شمس پرنده" به هیچ وجه تغییر نکرده و فقط در بخش دکور آن تغییر اندکی صورت گرفته است. این در حالی است که وقتی نمایش "سوگ سیاوش" را به دعوت سازمان یونسکو در خارج از کشور اجرا کردیم، به دلیل حجم زیاد دکورهای این نمایش امکان انتقال آن‌ها را به داخل سالن پیدا نکردیم و فقط از پودسهایی که در اختیار داشتیم استفاده کردیم. اما در اجرای نمایش "شمس پرنده" با وجود کمبود دکور ، موفق به دریافت نشان "ابن‌سینا" که نشان ادبی یونسکو است شدم و پس از ورود به ایران نیز از سوی وزیر وقت فرهنگ یونسکو نشان "شوالیه" فرانسه به من داده شد.
صابری خاطر نشان کرد: در نمایش "شمس پرنده" سعی کردم فقط با ویدئو پروژکشن کار کنم و تمام صحنه‌هایی که لازم داشتیم را به کمک ویدئو پروژکشن آماده کردیم.
این کارگردان تئاتر اضافه کرد: به دلیل استقبالی که در اجرای گذشته نمایش "شمس پرنده" از این نمایش شد، کار به مدت پنج ماه به طور مستمر در تالار وحدت روی صحنه بود که مورد استقبال زیاد تماشاگران نیز قرار گرفت.
اجرای فعلی این نمایش نیز به گونه‌ای شکل گرفته که به اندازه آماده سازی اجرای اولیه آن سخت و مشکل بوده است.
چرا که در زمانی بسیار فشرده این کار را انجام دادیم و من فکر می‌کنم به دلیل کمبود وقت در تالار وحدت نتوانستیم تعداد اجرای بیشتری به نمایش اختصاص دهیم. با این حال جا دارد که نمایش در سطح کشور اجرا شود و صرفا مختص به تالار وحدت نباشد. البته باید این نکته را در نظر داشت که تالار وحدت از امتیازاتی برخوردار است که پس از سال‌ها همواره جزو بهترین‌ها محسوب می‌شود. بنابراین اجرای این نمایش در سایر سالن‌ها قدری محدودتر می‌شود.
صابری با اشاره به اینکه باید فرهنگ کشورمان را در خارج از کشور نیز به نمایش بگذاریم، خاطر نشان کرد: زمانی ما می‌توانیم برنده باشیم که پرچم کشورمان را به اهتزاز در آوریم و اگر کوتاهی کنیم کشورهای دیگر مولانا را متعلق به خود می‌کنند و این در حالی است که تمام اشعار مولانا به زبان فارسی است.
وی با اشار به این که این بزرگان ارثیه ملی ما محسوب می‌شوند و آیینه‌ای هستند که چهره ایرانیان را در خود دارند، گفت: من به عنوان یک کارگردان و نویسنده وظیفه دارم تا جایی که امکان دارد در معرفی این افراد بکوشم. البته سال‌هاست که روی متون ایرانی کار می‌کنم و بیشتر کارهایم جنبه دراماتیک دارد و تاکنون کمتر کار کمدی انجام داده‌‌ام. به جز نمایش "بابا نشاط" که برگرفته از زندگی ملانصرالدین است. "بابا نشاط" را هم برای اجرا به مرکز هنرهای نمایشی ارائه دادم که چون تعداد اجرای کمی برای آن در نظر گرفته شد، تصمیم به اجرای نمایش "شمس پرنده" گرفتم.
صابری در پایان ابراز امیدواری کرد بتواند به زودی نمایش "بابا نشاط" را روی صحنه ببرد.

تهیه شده در گروه تئاتر پارسی

/ 0 نظر / 8 بازدید