چهارمين جشنواره تئاتر رضوي با نگاهي متفاوت برگزار مي‌شود

t150_jalase%20matboati%20jashnvare%20razavi.jpg

رضا آشفته:
چهارمين جشنواره تئاتر رضوي را با نگاه متفاوت از جشنواره‌هاي قبلي برگزار خواهيم كرد، از اين بابت كه ما اعتقاد داريم جريانات فرهنگي كه در كشور رخ مي‌دهد، مخصوصاً جريانات فرهنگي ـ ديني، نسبت به سال‌هاي پيش با قوت، حدت و شدت بيشتري برگزار شود.
دكتر مجيد سرسنگي، دبير چهارمين جشنواره تئاتر رضوي با بيان مطلب بالا و اشاره به شأن و منزلت امام رضا(ع) گفت:«هدف ما برگزاري يك جشنواره در حد انتظار مردم خوبمان است و به همين منظور با مطبوعات و هنرمندان تعامل خاصي داشته‌ايم كه در اين ارتباطات هر چه بيشتر به هدف نزديك شويم. بركت نام امام رضا(ع) نيز مي‌تواند به ما كمك كند كه برگزار كننده خوبي باشيم.»
وي 4 بخش عمده را از ويژگي‌هاي جشنواره امسال دانست كه در سال‌هاي گذشته فقط اختصاص به يك بخش(اجراي صحنه‌اي) داشت و گفت:«بخش صحنه‌اي كه با مشاركت كارگردان‌هاي خوب و حرفه‌اي و همچنين حضور اساتيد و دانشجويان دانشگاه‌ها برگزار مي‌شود. بنا بر نظر كارشناسان كه آثار را مورد بازبيني قرار داده‌اند، همه كارها در سطح قابل قبولي است وحتي آثار شهرستاني نيز با كيفيت مطلوبي به جشنواره‌ رسيده‌اند.»
بنا بر نظر‌ دبير جشنواره چهارم، توليد متون نمايشي بخش دوم فعاليت‌هاي جشنواره امسال است كه اين مهم به دليل كمبود در زمينه متون ديني راه‌اندازي شده است و به همين دليل در سال‌هاي آتي شاهد دغدغه گروه‌ها براي يافتن متن نخواهيم بود. بخش تعزيه و آيين‌هاي نمايش نيز متشكل از انواع آيين‌ها مانند تعزيه، پرده‌خواني، منقبت‌خواني، كرنانوازي و... براي شناساندن مردم و دانشجويان مفيد واقع خواهد شد. پژوهش هم بخش چهارم فعاليت‌هاي جشنواره چهارم است كه در اين زمينه 6 طرح پژوهشي در قالب سه كتاب منتشر خواهد شد.‌
وي در ادامه به تعامل به دانشگاه‌ها در زمينه پژوهش و ارائه متن و اجرا به عنوان يك حركت بنيادين براي نهادينه شدن تئاتر ديني در دانشگاه‌ها پرداخت. همچنين دبير جشنواره به تداوم بخشي جشنواره از طريق اجراي عمومي آثار برگزيده در تالارهاي سطح شهر تهران و شهرستان‌ها و همچنين تله تئاتر شدن برخي از آنان و پخش از طريق تلويزيون تأكيد كرد.‌
محمد حيدري، دبير بخش اجرايي جشنواره چهارم به حضور 186 متن و پذيرش 46 متن در مرحله بازخواني و حضور 15 اثر پس از طي دوره بازبيني براي شركت در جشنواره اشاره كرد و گفت:«همچنين 8 نمايش حرفه‌اي از هنرمندان خوب نيز به اين جمع از قبل پيوند خورده است و سياست جشنواره هم بر پايه بالا بردن كيفيت آن بوده است.»
مهرداد راياني‌مخصوص با اشاره به مشكل عمده تئاتر كشورمان كه كمبود متون نمايشي است، گفت:«طي فراخواني از نويسندگاني كه متون ديني با مضمون امام رضا(ع) دارند، خواستيم متون خود را براي ما ارائه كنند. همچنين از عده‌اي ديگر كه نياز به تلفن و تماس شفاهي بود، خواستيم كه طرح‌هاي خود را به اين منظور ارائه كنند. بالاخره موفق شديم در مجموع 9 متن نمايشي را در قالب 4 كتاب تا روز اول جشنواره چاپ و توزيع خواهيم كرد. همچنين 4 پژوهش در قالب يك كتاب، يك پژوهش از حسن بيانلو تحت عنوان وادي حيرت در قالب يك كتاب و يك پژوهش از رضا كوچك‌زاده درباره نسخ تعزيه مربوط به امام رضا(ع) را در قالب يك كتاب منتشر مي‌كنيم.»
مجيد سرسنگي در اين نشست خبري كه در ساختمان شهرداري تهران و صبح روز سه‌شنبه 30 آبان ماه برگزار مي‌شد، به معاصرسازي فضاي معنوي مربوط به زندگي و اعتقادات و كرامات امام رضا(ع) اشاره كرد و گفت:«اين در حالي است كه در گذشته خيلي كمتر به اين نوع برخورد و به روزسازي متون نمايشي ديني توجه مي‌شد. حتي برخي از داستان‌ها كه مربوط به زندگي تاريخي امام رضا(ع) است، منطبق با زمان حاضر مطرح خواهند شد.»
حسين مسافرآستانه از اعضاي ستاد برگزاري جشنواره تئاتر رضوي به دليل غيبت اردشير صالح‌پور(مسؤول بخش آييني تئاتر رضوي) به برنامه‌هاي مختلف اين بخش اشاره كرد كه در آن از حضور گروه‌هاي مختلف از شهرهاي دور و نزديك نامبرده شد. مثلاً سه گروه كرنانوازي از گيلان، بختياري و ايل قشقايي در اين جشنواره حضور خواهند داشت. همچنين تعزيه امام رضا(ع) از شهرهاي تفرش، اراك، قزوين، سبزوار و تهران اجرا مي‌شود تا به تفاوت نسخ تعزيه نيز دلالتي شده باشد.
وي در بيان مراسم افتتاحيه جشنواره در روز پنجم آذر ماه گفت:«به صورت سيار و كارناوال مذهبي از انقلاب تا چهارراه وليعصر گروه‌هاي آييني و نمايشي بر حضور مردم در اين جشنواره تأكيد خواهند كرد. همچنين در فضاي باز تئاترشهر نيز برنامه‌هايي اجرا خواهد شد.»
مجيد جوزاني، دبير بخش سفرنامه‌نويسي جشنواره فرهنگي امام رضا(ع) درباره اختتاميه گفت:«اين مراسم به كارگرداني محمد رحمانيان برگزار مي‌شود. او قطعات كوچكي را نوشته و با بازي حبيب رضايي، مهتاب نصيرپور و علي عمراني اجرا مي‌كند. در لابه‌لاي آن نيز قطعاتي از نمايش‌هاي جشنواره اجرا مي‌شود. در مجموع اختتاميه كاملاً متفاوت با اختتاميه‌هاي رايج در زمان 2 ساعت همانند يك اثر نمايشي ارائه خواهد شد.»
مجيد سرسنگي درباره بودجه نهايي جشنواره امسال رقم خاصي را اعلام نكرد و در ادامه به 150 ميليون تومان هزينه برگزاري تا امروز اشاره كرد و گفت:«ما در پايان جشنواره به طور شفاف درباره كل هزينه‌ها از طرف سازمان فرهنگي، هنري شهرداري تهران و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و نهادها و سازمان‌هاي ديگر آمار و ارقام را اعلام مي‌كنيم. در عين حال تمام سعي ما برگزاري يك جشنواره با كيفيت بالا و پرهيز از اسراف‌كاري بوده است تا جنبه‌هاي ديني نيز در برگزاري آن مشهود باشد.»
وي درادامه به عدم حمايت مالي آستان قدس رضوي اشاره كرد كه به دليل حجيم بودنِ جشنواره فرهنگي امام رضا(ع) و برگزاري آن در سطح استان‌هاي كشور و مشاركت نهادها و سازمان‌هاي مختلف براي پرهيز از فشار مالي بر يك نهاد خاصي پرداخت.‌
دبير جشنواره چهارم بر غير رقابتي بودن اين جشنواره به تأكيد كرد و گفت:«به نظرمان تمامي افرادي كه متعهدانه به چنين جشنواره‌اي آمده‌اند، برنده‌اند و هيچ رقابتي براي آنان مناسب نيست. آن چه باعث مي‌شود كه آثاري با كيفيت بالاتر بيشتر نمود يابند، از طريق گروه كارشناسي ستاد جشنواره ‌آثار برتر شناسايي و براي اجراي عمومي و تبديل به تله تئاتر معرفي خواهند شد. به هر حال ما از تمام گروه‌ها تقدير خواهيم كرد.»
مجيد سرسنگي به برگزار نشدن جلسات نقد و بررسي از طرف كانون ملي منتقدان در پرسش به پاسخ يكي از منتقدان حاضر در جلسه اشاره كرد و گفت:«اين مهم از طريق نقد مكتوب در مجله نمايش و ساير مطبوعات امسال پر خواهد شد و از سال آينده درباره اين مورد نيز تصميم خواهيم گرفت.»
وي درباره مشاوره ديني به حضور سيدمهدي شجاعي در هيأت بازخواني و كارشناسي متون اشاره كرد و اين كه مابقي اعضا نيز از سواد ديني لازم برخوردارند و در صورت برخورد به موارد مشكوك به منابع معتبر رجوع شده است.
جشنواره چهارم تئاتر رضوي از 5 تا 10 آذر ماه 85 در تالارهاي وحدت، مجموعه تئاترشهر و تالار مولوي با شركت 23 نمايش و 28 گروه آييني برگزار خواهد شد.
منبع خبر ایران تئاتر
/ 0 نظر / 5 بازدید