بیژن مفید

    ۲۱ آبان ماه، سالروز مرگ سهل الوصول ترین و فلسفی ترین و از دیدگاه من بهترین نمایشنامه نویس ایران است. بیژن مفید که معروفترین نمایش تاریخ تئاتر ایران، شهر قصه، را نوشته و کارگردانی کرده. دیر شده اما به یاد این مرد بزرگ یک نمایشنامه و دو مقاله که یکی در مورد او و دیگری در مورد تاسیس کارگاه نمایش که به یاد مفید و توسط یکی از اعضای گروهش، آتیلا پسیانی که اکنون هنرمند بنامی است، نوشته شده اند را برایتان در فهرست متون و مقاله ها گذاشتم. امیدوارم لذت ببرید. نمایشنامه ای هم که اضافه شده، متن کامل نمایشنامه شهر قصه نوشته بیژن مفید است که از وبلاگ آقای رضا قاسمی وام گرفته امش.

    بیژن مفید در دیگر نمایش معروف خود،ماه و پلنگ، که در ایران در زمان شاه بصورت سانسور شده اجراشد؛ از دیدگاه هنری خود گوشه ای از زندگی و محاکمه مرحوم دکتر محمد مصدق را بیان می کند.(جالب اینجاست که چند سال قبل هم که دانشجویان کانون تئاتر دانشگاه صنعتی شریف به کارگردانی علی پروشانی این کار را دوباره اجرا کردند هم مجبور به سانسور کار و حذف برخی شخصیت ها شدند!!! ) خود او در سال ۱۳۶۳ کمی قبل از وفات غم انگیز خود می گوید :

    <قصه ماه و پلنگ در ئاقع ملهم از بخشی از زندگی و مبارزه آخرین مرد از سلاله بزرگمردان تاریخ ایران، دکتر محمد مصدق است، دورانی شامل حرکت و قیام و سقوط او. با اینهمه تقاضای من از تماشاگران این نمایش آنست که هرگز متوقع دیدن سرگذشت یا بیوگرافی دکتر محمد مصدق نباشند، چه اینکار وظیفه تاریخ نگاران است. این اثر که در چهار چوب یک روایت قدیمی نوشته شده، همانطور که فتم فقط ملهم از شخصیت دکتر مصدق و دورانی خاص از زندگی اوست، قصه ای است به شکل سمبلیک شاعرانهدرباره مردی با آرزوها و رویاهایش( که در اینجا بصورت پلنگ،ماه و خواب پلنگ تصویر شده ) که تک و تنها بر ای میخیزدتا در این جهان چیزی زیبا و عمیق و دست بیافریند، اما...

این اثر را بیاد دکتر مصدق اجرا می کنم. >

به یاد بیژن مفید

بیژن مفید

مرگ او همیشه و هر لحظه به هنر ایران تسلیت باد

/ 0 نظر / 5 بازدید